Juhász-Fekete Anita

Pszichológus

Irvin D. Yalom - Terápiás hazugságok

Könyvajánló

Yalom neve sokak számára ismerős lehet: ő az az amerikai pszichiáter, aki képes szakmailag helytálló, mégis életszagú, a laikus olvasó számára is érthető formában írni a pszichoterápia izgalmas és rejtélyes világáról. Mai bejegyzésemben a “Terápiás hazugságok” című regényét ajánlom a figyelmükbe!

Irvin D. Yalom

Irvin D. Yalom amerikai pszichiáter, az egzisztencialista pszichoterápia fogalmának és modelljének megteremtője. Szakmai útkeresése során  a klasszikus pszichoanalízis nagyjai voltak rá hatással, úgy mint Freud és Jung, valamint Ferenczi és Otto Rank. Yalom egzisztencialista pszichoterápiájának központi eleme az emberi élet négy adottsága, úgy mint a halál elkerülhetetlensége, a szabadság, a létezés elszigeteltsége és az élet jelentés nélkülisége. Kiváló írásképességének, és lebilincselő stílusának hála – számos szakkönyve mellett – több regényt is írt, melyek mind elérhetőek magyar nyelven.

A “Terápiás hazugságok” című regénye Amerikában 1997-ben jelent meg “Lying on the Couch” címmel. Magyarul a Park Kiadó gondozásában jelent meg 2015-ben, majd 2016-ban. A könyv felfogható a pszichoterapeuta tévedhetetlenségének mítoszával való leszámolásként. A két főszereplő, Marshall és Ernst egyaránt saját életük feldolgozatlan problémáival szembesülnek saját terápiás rendelésük során. A könyv amellett, hogy egy izgalmas krimi, lélektani boncterme is mindkét pszichiáternek: életük alapproblematikáját saját nézőpontjuk mellett több szempontból és szerepből vizsgálja meg a szerző.

Valóban őszinték a terápiás kapcsolatok? A pszichoterapeuták valóban jó emberismerők? Hogyan és miért jöttek létre a pszichoterápiás keretek és szabályrendszerek? Valóban annyit profitálunk egy terápiából, amennyire beletesszük magunkat?

Ilyen, és ehhez hasonló fontos, és izgalmas kérdéseket boncolgat ez a könyv. Ha ez nem lenne elég kedvcsináló, lássuk, miért is ajánlom ezt a könyvet?

Mert lehetőségünk van bepillantani több terápiás folyamatba, megismerni a pszichoterápiás kapcsolat kényes természetét,

mert megérthetjük belőle, hogy a pszichoterapeuta is ember, akinek szintúgy támogatásra és szupervízióra van szüksége,

mert megismerhetjük belőle a terápiás ellenállás következményeit,

mert átérezhetjük az áttétel és viszont-áttétel folyamatát.

Kinek ajánlom a könyvet?

Mindenkinek, akit érdekel a pszichoterápiás kapcsolatok érzékeny világa,

aki megismerné, hogyan dolgozik a pszichoanalízis,

aki szereti az intellektuális olvasmányokat,

aki felháborodik a pszichológusok visszaéléseit hallva,

aki úgy gondolja, hogy a pszichológusok tévedhetetlenek,

és akik szeretik az izgalmas és fordulatos krimiket.

Remélem sikerült felkeltenem az érdeklődésüket a könyv iránt! Jó olvasást kívánok!

 

Kiadó: PARK KÖNYVKIADÓ KFT.

Oldalak száma: 468

ISBN: 9789633557075

Kiadás éve: 2020

 

Kapcsolat