Kínában a COVID-19 vírus ellen frissen kiadott orvosi kézikönyv pszichológiai fejezete a betegség lélektani kezelése és tüneteinek mérséklése kapcsán három összefüggő módszert emel ki: a légzésgyakorlatokat, a relaxációt, és a mindfullness gyakorlását. Nézzük meg közelebbről, mit értünk konkrétan ezek alatt a hétköznapi életben is hasznos technikák alatt, és hogyan tudjuk őket egyedül vagy távsegítséggel elsajátítani.
Az első cikk témája a légzéstechnika lesz.
A helyes légzéstechnika elsajátítása nem ördöngösség, bár tudatos odafigyelést követel. A felületes mellkasi légzés (nőies pihegés) helyett először is arra kell összpontosítanunk, hogy a beszívott levegőt minél mélyebben, egészen a rekeszizmunkig irányítsuk. Akkor végzünk mély, hasi légzést, ha a hasfalunk légzésünk ritmusára egyenletesen mozog (valójában nem a hasüregünket töltjük meg levegővel, csupán olyan mélyre toljuk a levegőt a tüdőnkben, hogy a rekeszizom lefelé nyomódik és ez a térkitöltés miatt hasfalunk mozgását idézi elő). Hasi légzésünk sikerességét könnyen ellenőrizhetjük, ha gyakorlás közben tenyerünket hasfalunkon pihentetjük.
Stresszhelyzetben légzésütemünk felgyorsul, belégzésünk kapkodóvá, felületessé válik. Az apró levegővételek légszomj szerű érzést váltanak ki, ezzel szorongást keltenek. Ahhoz, hogy légzésritmusunkat helyreállítsuk, a belégzés és kilégzés felborult ritmusának helyreállítására kell törekednünk. Ehhez adnak eszközt a következő légző gyakorlatok:
Négyzetes légzés:
Nyújtott kilégzés:
Váltott orrlyukas légzés:
Következő bejegyzésemben a relaxáció technikáival és online elérhető, „konyhakész” hanganyagaival jelentkezem.